Opublikowano Dodaj komentarz

Nawadnianie.

Pamiętaj sportowcu młody, zabieraj ze sobą butelkę wody🥤

Za oknami ponad 30 stopni, gorąco, parno. Podczas treningu, zawodów czy meczu czujemy, że nasze możliwości wysiłkowe są zdecydowanie zmniejszone. To prawda, że wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz nasza pojemność wysiłkowa maleje. Wiedza na ten temat była wykorzystane już w 1808 r. w Curacao przez lokalnych sportowców. Zawody odbyły się w najbardziej gorącym dniu w roku. Chcieli bowiem mieć przewagę nad europejskimi przeciwnikami. Pomimo przewagi lokalnych sportowców europejczycy wygrali lecz stwierdzili, że był to jeden z najbardziej wymagających wyścigów.

📍W momencie kiedy temperatura otoczenia jest wyższa niż temperatura skóry jedynym mechanizmem, który pozwoli pozbyć się wysokiej temperatury z organizmu jest odparowanie wody przez skórą i układ oddechowy.

📍Ciekawostka → odparowanie 1 litra wody przez skórę usunie 580 kcal energii cieplnej z organizmu (nie jest to tożsame z wydatkiem energetycznym, który wykorzystujemy do aktywności fizycznej)

Jak temu zapobiec?
Pij wodę!
W ciągu dnia, na treningu, podczas zawodów, kiedy poczujesz pragnienie czy po treningu. Dlaczego dla sportowca jest to ważne? Jakie są skutki odwodnienia?
👉mniejsze utlenowanie pracujących mięśni, 
👉szybsze zużycie glikogenu
👉obniżenie funkcji centralnego układu nerwowego (umysłowych i poznawczych)

Mam dla Ciebie przygotowane proste zasady w jaki sposób kontrolować swój organizm i poziom nawodnienia

📍Zasada MMP📍

1. Ocena barwy moczu (M)
Zwróć uwagę na prawidłową barwę moczu, który powinien mieć jasnożółtą, słomkową barwę. Barwa ciemniejsza (przypominającym sok jabłkowy) świadczy już o solidnym ubytku wody

2. ważenie przed i po wysiłku (M) 
Określenie ubytku masy ciała podczas treningu pomocne jest w określeniu ilości wody, którą powinniśmy spożyć w przeciągu dwóch godzin po treningu. Ilość, o której mówimy to 150% utraconej masy ciała.

3. pragnienie (P)
Uczucie pragnienia należy traktować jako szczególnie ważny sygnał wysyłany nam przez ciało. O ile łagodne pragnienie może sygnalizować nadchodzący stan odwodnienia, to już silne uczucie pragnienia świadczyć może o większym odwodnieniu rzędu 2-3%

Ze sportowymi pozdrowieniami,
@Magdalena Ulikowska – królowa awokodo 👸🥑

Dodaj komentarz