Opublikowano Dodaj komentarz

CZY PRZEBIEŻKI I INTERWAŁY TO TO SAMO?

Interwały! Rób interwały! A może przebieżki? Czy może to jedno i to samo? Odpowiedź jest prosta – przeczytaj tego posta ?

Interwał czy przebieżka ?

Interwały i przebieżki (rytmy) to odwieczny dylemat biegacza. Czy to to samo? 
Zawsze, bez względu na to cokolwiek robisz, czy jest to trening biegowy, czy trening na siłowni musisz sobie zadać jedno, ale to bardzo, bardzo ważne pytanie – „Jaki jest cel tego co robię?”„Po co mi to?”. Wtedy będziesz wiedzieć co robisz.

Przebieżka – praca nad techniką biegu.

Przebieżka – jej zadaniem jest praca nad szybkością, ale przede wszystkim techniką bieguPrzerwa wypoczynkowa pomiędzy każdym powtórzeniem powinna być do pełnego wypoczynku. Tak, aby rzeczywiśćie móc pracować nad techniką podczas każdego kolejnego powtórzenia (które jest biegane na relatywnie podobnym poziomie zmeczenia jak poprzdni odcinek). Przebieżki jako same w sobie mogą stanowić główną część treningu (techniczną), ale również mogą służyć jako przygotowanie do zasadniczej części treningu (np. interwałów); dogrzania przed startem w zawodach (podniesienie temperatury, szybszy przepływ krwi, „impuls” dla organizmu – „Aha!, coś się będzie działo”). Mogą być również używane do „rozmulenia” po dużym kilometrażu. Nazywane również rytmami. Przebieżki można stosować już na początku treningu biegowego, ze względu na swą niską intensywność oraz przede wszystkim aspekt techniczny. Długość przebieżki 30-200, nawet 400m ( o ile umiesz tyle biec ładnie). Nie interesuje nas tutaj tętno, ani czas, tylko technika i samopoczucie.  Biegane są luźno, ale dynamicznie.
Przykładowy trening przebieżek: 10×100/100m powtór w truchciku.

Do pracy nad techniką biegu można używać pachołków.

Interwał – praca nad wytrzymałosćią.

Interwał – jego zadaniem jest kształtowanie wytrzymałości. Jest to przerywana metoda treningu wytrzymałości. Mało kto wie i jest świadom, ale rozróżniamy interwał ekstensywny (średnia lub duża intensywność, duża liczna powtórzeń 15-30) i intensywny ( duża lub supramaksymalna intensywność, 8-15 powtórzeń). Interwał to główna część treningu, raczej nie jest biegany ładnie technicznie, choć warto ogarniać swoją technikę na zmęczeniu (pływacy często na treningu lecą w trupa, aby ciało samoczynnie szukało ekonomicznych rozwiązań celem ograniczania strat energii). Interwały bigane są na zmęczeniu wynikającym z poprzedniego wykonanego odcinka. Każdy odcinek ma swoją określoną intensywność, odległość i przerwę wypoczynkową. Przerwa ta nie może prowadzić do pełnego wypoczynku. Jest to tak zwana przerwa „niepełna korzystna” podczas, której powinny zachodzić procesy adaptacji naszego organizmu, które pozwolą na podjęcie nastepnego odcinka o porządanej intensywności.  Aby rozpocząć trening interwałowy trzeba być do niego przygotowanym. Dlaczego? Dlatego, aby być w stanie wykonać określoną ilość powtórzeń z taką samą intensywnością i na takim samym poziomie zmęczenia przy względnie stałej restytucji ( spadku tętna). Ogólna intensywność treningowa wzrasta samoczynnie ze względu na powtarzalność bodźca (odcinka) tej samej intensywności przed długi czas trwania wysiłku (wykres). Interesuje nas tutaj tempo, tętno, czas, stężenie kwasu mlekowego, samopoczucie.
Przykładowy trening interwałowy: 10x400m na przerwie 1 minuta lub 10×1’/1′.

Teraz już wiesz jaka jest różnica pomiędzy interwałem a przebieżką. Jeśli spodobał się Tobie artykuł, udostępnij go innym… niechaj wszyscy ogarniają temat ? Zaglądaj na facebooka Paweł Matner – kompleksowe treningi biegowe oraz na instagrama (#matnerrunningteam).

Koniecznie zobacz jakim jestem Trenerem (kliknij tutaj).
Kontuzja? Koniecznie musisz przeczytać! (kliknij tutaj).
Sprawdź w czym mogę Tobie pomóc (kliknij tutaj).
Zjedz smaczne naleśniki jaglane (kliknij tutaj).
Spróbuj słodyczy biegacza (kliknij tutaj).
Rabat dla biegaczy (kliknij tutaj)

Ze sportowym pozdrowieniem,

Autor Paweł Matner

Dodaj komentarz