Opublikowano Dodaj komentarz

TRENING BIEGACZA: JASKÓŁKA – STABILIZACJA BIEGACZA

Trening biegacza to nie tylko kilometry.

Trening biegacza nie polega wbrew pozorom tylko na bieganiu. Bardzo ważna jest stabilizacja, z pomocą przychodzi jaskółka, czyli single leg deadlift. Jaskółka to ulubione ćwiczenie w grupie biegowej MATNER RUNNING TEAM trenującej we Wrocławiu i na obozach biegowych.

Trening biegacza na Obozach Biegowych to nie tylko kilometry, to również ciekawe pozy ?

Trening biegacza to nie tylko kilometry – trener biegania Paweł Matner radzi.

W treningu biegowym istotną rolę odgrywają trzy aspekty pozabiegowe. Są to mobilnośćstabilizacja i siła. Bez nich nasze bieganie będzie przypominać pijanego Joe na statku podczas burzy. Zasmucę Was, tak wygląda większosć biegaczy. Nic więc dziwnego, że niebiegacze nie chcą tego oglądać, albo psioczą, że blokujecie miasto, ścieracie asfalt, czy zużywacie tlen. Aby biegać w miarę estetycznie i bez „wycieków” energii, to trzeba zadbać o to, aby trening biegowy był kompletny. W ogóle to trzeba nawet rozpocząć od pytania – „Co to jest trening? „. Kolejnym pytaniem byłoby „Czy miałem kontuzję?”, „Ile lat moje ciało było w bezruchu i rdzewiało?” oraz „Jak wyglądają moje zdjęcia z biegów?”. Po tych pytaniach mam nadzieję, że zrozumiesz, że w bieganiu liczą się nie tylko kilometry. Bowiem trening biegacza, to szereg aspektów fizjologicznych, społecznych, psychologicznych, biomechanicznych i innych „…cznych”, ale najważniejsze, żeby był kompletny i bezpieczny.

Trening biegacza Trener Biegania Wrocław

Trening biegacza według Trenera Biegania Matner Running Team

Jaskółka w treningu biegowym – stabilizacja biegacza.

Jaskółka, czyli martwy ciąg jednonóż jest jednym z ulubionych ćwiczeń w grupie biegowej Matner Running Team. Jaskółkę robimy podczas rozgrzewki, jako osobne ćwiczenie w części głównej, a nawet na obozach biegowych w różnych dziwnych miejscach. Bogactwo korzyści tego banalnego ćwiczenia jest tak ogromne, że powinien je robić każdy biegacz, zawodnik triathlonu i innym dyscyplin sportowych. Martwy ciąg jednonóż popularny jest również na siłowniach czy wśród trenerów przygotowania motorycznego. Dlaczego? Bo to świetne ćwiczenie funkcjonalne zawierające elementy stabilizacji, mobilności i siły, a nawet techniki biegu. Jaskółkę można wykonywać w treningu biegowym na dworze, bez przyrządów, z przyrządami (kettle, hantle, gumy i inne bajery).

Trening biegacza nie jest nudny. Jaskółka w terenie z gumą Physioroll.

Zalety ćwiczenia jaskółki w treningu biegacza:

  • stabilizacja stawu skokowego i miednicy
  • kordynacja
  • praca nad techniką biegu
  • wzmocnienie mięśnia pośladkowego wielkiego i średniego
  • rozciąganie grupy mięśni kulszowo-goleniowych (noga podporowa)
  • rozciąganie grupy mięśni przedniej uda (noga „ogon”)
  • widowisko, gdy robisz to zaraz nad przepaścią

Jaskółka to ćwiczenie wielu zastosowań.

Biegaczu! Wprowadź jaskółkę na stałe do zestawu swoich ćwiczeń i przekonaj się o jej niesamowitej mocy. Wykonują ją podczas rozgrzewki, na siłowni i w domu, gdy sprawdzają Twoją trzeźwość. Ale pamiętaj, nigdy nie wykonuj tego ćwiczenia na zimne mięśnie – czyli przed bieganiem, albo bez rozgrzania mieśni dwugłowych uda. Niech to będzie jedno z kolejnych ćwiczeń, które wykonujesz. Nigdy nie rób jaskółki jako pierwszej. No chyba, że masz ochotę na kontuzję lub wywrotkę ? Wpleć jaskółkę w swój trening biegowy, a wskoczysz na poziom nowy.

Jaskółka – to moje ulubione ćwiczenie!

Jeśli lubisz biegać i chcesz cieszyć się bieganiem jak najdłużej to ćwiczenie jest dla Ciebie. Jeśli zależy Tobie na dobrej postawie – to ćwicznie jest dla Ciebie. Jeśli natomiast jesteś maszyną do rekordów i pragniesz wyśrubować swoje życiówki – to ćwiczenie jest dla Ciebie! Jedyną osobą, która może wykorzystać Twój potencjał jesteś Ty sam, a jaskółka to ćwiczenie, które Tobie pomoże.

Jeśli spodobał się Tobie artykuł, udostępnij go innym, aby trening biegacza był kompletny.

Koniecznie zobacz jakim jestem Trenerem (kliknij tutaj)
Sprawdź w czym mogę Tobie pomóc (kliknij tutaj)
Postępy i rekordy moich biegaczy (kliknij tutaj)
Interwały jak je wykonać? (kliknij tutaj)
OBOZY BIEGOWE (kliknij tutaj)

Ze sportowym pozdrowieniem,

autor Paweł Matner

Dodaj komentarz